Μαθητές     Καθηγητές    Γονείς    Φωτογραφικό υλικό    Ολυμπιακό Χωριό    Ιστολόγιο   Χρήσιμες Ιστοσελίδες

Το Ολυμπιακό Χωριό  RSS

Η χώρα που γέννησε τους Ολυμπιακούς απέκτησε το δικό της Ολυμπιακό Χωριό, στο βορειοδυτικό τμήμα της Αθήνας. Είναι μια περιοχή με ιδιαίτερη ιστορία, άρρηκτα συνδεδεμένη με την παροχή νερού προς την ελληνική πρωτεύουσα με τη βοήθεια του Υδραγωγείου του Αδριανού. Για αιώνες, το Αδριάνειο Υδραγωγείο ήταν ένα έργο ζωτικής σημασίας για την Αθήνα. Η κατασκευή του ξεκίνησε από τον Ρωμαίο αυτοκράτορα Αδριανό το 125 μ.Χ., και ολοκληρώθηκε το 140 μ.Χ..

Ο σχεδιασμός του Ολυμπιακού Χωριού είναι κυρίως ανθρωποκεντρικός, καθώς ο στόχος του ήταν να παρέχει τη μέγιστη προσβασιμότητα για άτομα με κινητικά προβλήματα, καθώς και να αναδείξει την πολιτιστική μας κληρονομιά. Κατά τη διάρκεια των Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων του 2004,   είχαν φιλοξενηθεί στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού Χωριού περίπου 22.000 άτομα. Ο συνδυασμός της σύγχρονης οικιστικής ανάπτυξης και ο σεβασμός για το περιβάλλον, ήταν ένας από τους πιο βασικούς παράγοντες για την επιτυχία των Αγώνων.

Αυτή η νέα πόλη (συνολική έκταση επιφάνειας 1.240.000 τ.μ., κλειστό γυμναστήριο 3.000 τ.μ., υπαίθριες αθλητικές εγκαταστάσεις 30.000 τ.μ.) περιλαμβάνει 2.292 διαμερίσματα, με μια επιφάνεια που κυμαίνεται μεταξύ 84 και 115 τ.μ.

Στο Ολυμπιακό χωριό εκτός από το Γυμνάσιο μας, λειτουργεί το 6ο Λύκειο Αχαρνών, το 26ο Δημοτικό Αχαρνών, το 27ο Δημοτικό Αχαρνών, το 29ο Δημοτικό Αχαρνών και το 30ο Δημοτικό Σχολείο Αχαρνών. Τη λειτουργία των κλειστών γυμναστηρίων του Ολυμπιακού Χωριού έχει αναλάβει το Αθλητικό  Σωματείο Φοίβος (μη κερδοσκοπικό σωματείο). Aυτοί οι χώροι άθλησης αποτελούν σήμερα τη μόνη διέξοδο ψυχαγωγίας και άσκησης των μαθητών και των νέων. Στα γυμναστήριά του υπολογίζεται ότι αθλούνται περίπου 600 παιδιά σε έξι αθλήματα: βόλεϊ, μπάσκετ, ποδόσφαιρο, στίβο, τένις και ταεκβοντό.

Για ρυθμική και ενόργανη γυμναστική υπάρχει το Αθλητικό Σωματείο (Α.Σ.Ο.Χ) Αθηνά στις εγκαταστάσεις του οποίου διοργανώθηκε και διεξάχθηκε το ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΝΟΡΓΑΝΗΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ Α΄& Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ 2012 (Ανδρών - Γυναικών / Εφήβων - Νεανίδων) με μεγάλη επιτυχία!

Στο Ολυμπιακό χωριό λειτουργεί η Πολυκλινική του Ολυμπιακού Χωριού. Η Πολυκλινική λειτουργεί ως ένα ολοκληρωμένο μοντέλο Πρωτοβάθμιας Φροντίδας,Υγείας και Αποκατάστασης,παρέχοντας πολλές υπηρεσίες στον  πολίτη στην ευρύτερη γενικά περιοχή.

Υπηρεσίες

Ο  καιρός  στο Ολυμπιακό Χωριό